A A A

Misjona kierują są silni mocą, a także Bożej Bożej, ale też szef swoich darczyńców – powiedział Komisji Episkopatu Polski ds. Misji e-mailowej Jerzy Mazur SVD podczas konferencji prasowej przez KAI i MIVA Polska konferencji prasowej online przed XXII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa (18-25 lipca). Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania wsparcia na drodze i łącznicy jest z apelem wspierającym wsparcie w zakresie pracy po inicjatywie. W trakcie koncertu padł też zdecydowany apel duszpasterza kierowców: „Pijani przewodnicy wiozą śmierć. Nie wolno nam się zgodzić na to, przez ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu alkoholu”.

Apel o bezpieczeństwo na drodze

Tydzień św. Krzysztofa jest co roku okazją do nawoływania o przesyłkę na drodze. W funduszach do wszystkich użytkowników ruch uliczny krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura, że ​​św. Krzysztof, patron ósemki i kierownictwo, którego wspomnienie obchodzi 25 lipca, „w imieniu nas do rachunku sumy, jakimi jesteśmy jako, jako gościnia – uczta?”.

 
plakat
 
  
 
 
 

„Przykład św. Krzysztofa użytk nas do tego, autorstwa popatrzeć na nasze życie, czy także, również na drodze, innym niesiemy Jezusa, czy niesiemy dobro innym ludziom. Czas zadać sobie pytanie: w jaki sposób zostaniemy pojazdem, jak inicjujemy inne udziały gracza?” – zastanawia się w apelu krajowy duszpasterz kierowców.

Jak przypomina, o tym, do jakiego dramatu prowadzi działalność po alkoholu, choćby ostatni głośny zespół ze skutkiem skutym, do którego doszło pod Stalową Wolą. Przez pijanego kierowcę życie straciło małżeństwo, które osierociło trzy kilkuletnich synów.

„Niech to nastąpi do nas: 'Pijani myszy wiozą', bo około 10 procent wypadków śmiertelnych, według statystyk policyjnych, które daje pijani myszy!” – alarmuje ks. Mariana Midury.

– Pijani pasażer wiozą śmierć. Nigdy nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu najniższych ilości alkoholu. Widząc osobę, taką samą, redakcję, naprawę, pomoc zareagowała – za w czasie konferencji językowej duszpasterz kierowców.

Jak dodał, bierność widzących pijanego, gdy wsiada do samochodu, może mieć również konsekwencje jako współuczestnictwo w działalności osóbego czynu.

Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa na drodze do tworzenia wielu czynników. Są one oparte na powołaniu zmiane, doposażenie policji w sprzęt działający ujawniać, ale kampanie edukacyjne i działania społeczne na ten temat. – Każdego, ale również nie musiałeś uczestniczyć, i przez kolejne organizacje pozarządowe oraz Kościół, że Twoje drogi będą z każdym partnerem, również dodały – dodał.

Wsparcie misjonarzy

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma wymiar misyjny. Jest organizowany przez misję stowarzyszenie MIVA Polska, która pomaga misjonarzom środków transportu, a zdobywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Tegoroczna XXII edycja Tygodnia przebiegać będzie pod hasłem do Źródła Życia.

Obecny na konferencji zapowiadającej zapowiadanie inicjatywy Jerzego Mazura inicjatywę inicjatywę w inicjatywę misyjną jest inicjatywą, że wyzwaniem jest inicjatywa, czyli poznanie kultury kraju i ludzi, a ktonarze głoszą tę samą inicjatywę. – Drużyna Kościół założycieli przewodniczących przewodniczących przemawiania opinii publicznej, odo odo rozpoczęcie ewangelizacji – od Komisji Episkop odrodzenia Misji.

Innym wyzwaniem jest dialog ekumeniczny z innymi niż katolickie wyznaniami chrześcijańskimi oraz dialog międzyreligijny, ale też stawienie czoła ubóstwu, szczególnie pogłębiającemu się w czasie pandemii koronawirusa, w krajach misyjnych.

– Szczególnie w czasie pandemii misjonarki i misjonarze angażowali się na różne sposoby w odpowiedź na to wyzwanie, niosąc Chrystusa i dając ludziom nadzieję – podkreślił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jak zaznaczył, misjonarze są silni mocą łaski Bożej, ale też siłą swoich darczyńców, którzy wspomagają ich modlitwą i ofiarą.

Bp Mazur zaapelował też z okazji XXII Tygodnia św. Krzysztofa do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, organizacji kościelnej koordynującej pomoc dla polskich misjonarzy w zakupie środków transportu, poinformował m.in. o ubiegłorocznej akcji wsparcia. MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Łączna suma przekazanej w 2020 r. pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne wyniosła 3 mln 711 tys. 370 zł.

Prawda w konfrontacji z ideologią – rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim

Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem. Z pomocy MIVA Polska skorzystali zarówno misjonarze „fidei donum (księża diecezjalni), księża i bracia zakonni, siostry zakonne, polscy biskupi misyjni oraz misjonarze świeccy. W 99 krajach pracują obecnie 1883 misjonarki i misjonarze z Polski. W ostatnim czasie zwiększa się liczba młodych misyjnych wolontariuszy.

Zdaniem ks. Kraśnickiego, pandemia nie zatrzymała polskiej pomocy realizowanej na rzecz misji, wręcz przeciwnie, obudziła wielką wrażliwość i solidarność z potrzebami braci i sióstr żyjących w najbardziej ubogich zakątkach świata. Misjonarze są wdzięczni za otrzymywaną pomoc.

– Każdy pojazd w ich rękach: samochód czy motocykl, rower czy łódź motorowa, ciągnik albo też i zwierzęta pociągowe, zdobyty dzięki akcji „1 grosz za 1 kilometr” jest bardzo ważny i cenny. W czasie pandemii jeszcze bardziej. Dzięki ambulansom od MIVA do misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali w Tanzanii, w Kenii, Burundi i Burkina Faso, Angoli i na Wybrzeżu Kości Słoniowej uratowane jest życie ludzi, a dzieci mogą bezpiecznie przyjść na świat – tłumaczy ks. Kraśnicki.

Siostra Tomasza Sadowska, posługująca w Kamerunie od 35 lat, podziękowała za zakup samochodów, głównie terenowych, które ze względu na klimat Afryki i złe drogi są najbardziej przydatne. Wymieniła główne obszary pomocy z wykorzystaniem środków transportu.

Przede wszystkim – tłumaczyła – samochód umożliwia szybkie niesienie pomocy medycznej: docieranie do wiosek ze szczepieniami i lekami, towarzyszenie chorym na Aids i na gruźlicę, udostępnianie środków higieny, transport dzieci chorych lub tych, które uległy wypadkowi i potrzebują szybkiego transportu do lekarza.

Drugą ważną posługą, którą ułatwiają środki transportu, jest misja edukacyjna: docieranie do szkół, przedszkoli, hurtowy zakup pomocy szkolnych, które w stolicy są o wiele tańsze.
Środek transportu ułatwia szybkie załatwianie spraw administracyjnych, także przewożenie personelu na różne spotkania formacyjne. Samochód terenowy bardzo się przydaje przy przewożeniu materiałów budowlanych do szkoły.

Trzecim ważnym obszarem wykorzystania środków transportu jest posługa duszpasterska, która występuje w każdej kościelnej misji. Są to wyjazdy formacyjne dla grup dzieci i dorosłych, dzięki dobrym środkom transportu można przewieźć szybko całą grupę.

– Wszystkie te posługi, dzięki wykorzystaniu samochodu są wykonywane o wiele sprawniej, szybciej, bezpieczniej oraz taniej, oszczędzając czas i zdrowie misjonarzy i podopiecznych – dodała s. Tomasza.

W konferencji wziął udział on-line także misjonarz z Papui Nowej Gwinei ks. Marek Sobotta. Misjonarz posługuje w Afryce dopiero trzeci rok. Podkreślił, że bez mocnego samochodu misja byłaby wręcz niemożliwa. – Tu w Afryce, za każdym razem, gdy wyruszam, droga jest inna, ze względu na osuwiska, zmieniające się koryta rzek, spadające kamienie, dziury, błota – mówił misjonarz.

– Ci, którzy mnie wspierają, mam wrażenie, ze symbolicznie jadą ze mną – dodał misjonarz, zapewniając o modlitwie za ofiarodawców i wszystkich którzy wspierają misje, także duchowo.

MIVA Polska angażuje się ponadto w uświadamianie kierowców o potrzebie zwiększania kultury jazdy po polskich drogach. Co roku z okazji Tygodnia św. Krzysztofa przypomina o opracowanym „Dekalogu Kierowców”, zachęca też kierowców do rachunku sumienia i poznawania zasad chrześcijańskiego zachowania się na drodze.—

Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r. było aż 23 540 wypadków drogowych (średnio 65 dziennie), w wyniku których 2491 osób zginęło a 26 463 osoby zostały ranne. 90 proc. z tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących. Tylko od początku wakacji (1 lipca) na drogach zginęło 135 osób.

W odniesieniu do liczby wypadków sprawcy pod wytwarzaniem produktu stanowi 7,9 proc. Wciąż jest naszą ofiarą z ofiarami śmiertelnymi.