• Slider-06.jpg
  • Slider-07.jpg
  • Slider-08.jpg
  • Slider-09.jpg
  • Slider-10.jpg
  • Slider-11.jpg
  • Slider-12.jpg
  • Slider-13.jpg
  • Slider-14.jpg
  • Slider-15.jpg
A A A

 

Opiekunowie I kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA - Małgorzata i Marek Knopikowie

Opiekunka II kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA - 

 Zatrzymaj się na chwilę i podaruj czas Panu Bogu oraz swoim najbliższym...

 „Przyjmijcie obraz Matki Bożej I przygotujcie dla niej godne miejsce w waszych mieszkaniach. W ten sposób staną się one małymi sanktuariami, w których ten cudowny obraz będzie promieniował łaskami i sprawi, że świętym stanie się dom rodzinny świętymi członkowie rodziny…”

o. Józef Kentenich, Santa Maria, Brazylia, 1948r.

 Matka bowiem nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy.

Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści— a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem... Wszędzie tam...

Św. Jan Paweł II, Częstochowa, 4 .06.1979 r.

 Słowa te bardzo trafnie charakteryzują nasz apostolat, który rozwinął się w Ruchu Szensztackim, a który nazywa się Apostolatem Matki Bożej Pielgrzymującej (MTA). Szensztat to miejsce powstania Ruchu Szensztackiego, a nazwa – Schoenstatt – znaczy piękne miejsce. W sanktuariach szensztackich Maryja czczona jest jako Matka Trzykroć Przedziwna. Imię Przedziwna znajdujemy w Litanii Loretańskiej. A Trzykroć Przedziwna oznacza stosunek Maryi do Trójcy św.:

wobec Boga Ojca Maryja jest Córką,

wobec Jezusa – Matką,

wobec Ducha Świętego – Oblubienicą.

 Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej możemy spotkać w 90 krajach świata. Kapliczka Matki Bożej dociera w każdym miesiącu do 7 milionów rodzin. W Polsce inicjatywa obejmuje rodziny i pojedyncze osoby w 1 100 kręgach.

Do rodzin naszego kręgu przychodzi od czasu, gdy ks. Proboszcz - Bogusław Matusik - pobłogosławił tworzącemu się pierwszemu  kręgowi (2 lata) i zawsze jest niecierpliwie  oczekiwana.

Dlaczego?

Bo przynosi największy Skarb – Jezusa, bo wraz z nim przynosi do naszych domów: pokój , radość, miłość i świadomość, że nieustannie nad nami czuwa, bo zawierzyliśmy Jej nasze rodziny, nasze domy i wszystkie sprawy, z którymi codziennie musimy się zmierzyć. Codziennie też doświadczamy Jej pomocy i orędownictwa. Jest naszą Matką, a my wszystko, każdego dnia, składamy w jej ręce czyniąc tzw. „wkłady do kapitału łask”.

Bo przypomina: 

- jesteś ważny dla Pana Boga.  On spogląda na Ciebie z miłością jak Ojciec na swoje dziecko i potrzebuje Ciebie takiego jakim jesteś: gdy idziesz do pracy, gdy pracujesz, gdy odpoczywasz, gdy jesteś ze swoją rodziną, mężem, żoną, dziećmi, gdy rozmawiasz z przyjaciółmi,  gdy spożywasz  posiłek, gdy sprzątasz, pierzesz, pracujesz w ogródku, robisz zakupy – słowem w każdej sekundzie Twojego życia.

Bo  uczy serdecznego, dziecięcego kontaktu z Bogiem Ojcem, który oczekuje, że będziemy zwracać się do niego z serdecznością, otwartością i szczerze.

Co czynią ludzie, którzy przyjmują obraz Matki Bożej Pielgrzymującej?                             

Stawiają obraz na godnym miejscu w swoim domu. Niektórzy stawiają świeże kwiaty obok obrazu, zapalają świece. Wieczorem wspólnie cała rodzina się modli, a gdy rano wszyscy wychodzą do pracy, polecają Maryi rozpoczynający się dzień i wszystko, co on ze sobą niesie. Niektórzy, gdy przebywają dłużej np. w kuchni, bo przygotowują posiłek dla rodziny zapraszają Maryję do kuchni. Gdy tato czy mama pomaga odrobić dziecku lekcje stawiają obraz Matki Bożej obok siebie na stoliku.
Maryja zaproszona do rodziny, do osobistego, codziennego życia jej dzieci czyni małe i wielkie cuda  - oto świadectwa:

Gdy Pielgrzymująca Matka przychodzi do nas każdego miesiąca, stawiam obraz tam, gdzie gromadzimy się wspólnie jako rodzina. Stawiam świeże kwiaty i zapalam świecę. Wieczorem, wspólnie się modlimy. Rano wychodzimy do pracy, a dzieci do szkoły, powierzamy więc Maryi nasze codzienne zajęcia, to co nas tego dnia czeka. W ciągu dnia staram się pielęgnować żywy kontakt z Matką Bożą”.

Gdy nawiedza nas Matka Boża Pielgrzymująca w swoim wizerunku, cieszę się, że jest ktoś bardzo ważny w moim domu. Doświadczam, ze przyjmując do naszego domu ten obraz stało się coś ważnego za przyczyną Przedziwnej Pani. Moja żona, która zaniedbała modlitwę i uczestnictwo we Mszy św. teraz na nowo zaczęła się modlić wróciła do Kościoła. Jesteśmy wdzięczni Matce Przedziwnej z Szensztatu za wyproszoną nam u Boga łaskę przemiany”.

Młody człowiek, który wraz z rodziną przyjmuje Matką Bożą Pielgrzymująca, mówi:  „Nie wiedziałem, że można się tak modlić – razem, wspólnie z żoną i córkami, że to takie przeżycie…” (S.)

Wcale nie jesteśmy jakąś wyjątkową rodziną. Zewnętrznie nic się nie zmieniło w naszym życiu. Nasi trzej starsi synowie od 10 -15 lat, specjalnie się nie zmienili.
Trudno za pomocą metra zmierzyć  oddziaływanie Matki Bożej Pielgrzymującej. A jednak zauważyłam, że zmieniła się moja modlitwa. Była ona dla mnie klepaniem formułek. Nie odważyłam się nigdy na osobiste zawierzenie Bogu codziennych spraw. To stało się dopiero po odwiedzinach Matki Bożej. Ona weszła w moją codzienność i wtedy zrozumiałam, co to znaczy, że możemy Boga o cokolwiek prosić, i że Jezus jest  z nami, po wszystkie dni aż do skończenia świata
”.

Kiedy znajomy zaproponował mi przyjęcie Matki Bożej w dniach 6 i 7 każdego miesiąca, spontanicznie powiedziałam, że nie dam rady, mam tyle zajęć od kiedy zostałam sama. Nie minęła jednak godzina, gdy uświadomiłam sobie, że w te dni odeszli do wieczności moi rodzice. Zrozumiałam, że propozycja odwiedzin pochodzi od Boga, że chce mnie właśnie  w tych dniach pocieszać po stracie rodziców i być ze maną jak dobry Ojciec i Matka

Gdy przychodzi do nas Matka Boża, każdego dnia zapalmy za kogoś z rodziny świecę i szczególnie pamiętamy o tej osobie. …obok obrazu jest karteczka z jej imieniem”.

Właściwie, to się nic specjalnego nie dzieje. Codzienność. Dzieci przychodzą ze szkoły, obiad, odpoczynek, odrabianie lekcji. Potem przychodzi z pracy mąż. Rozmawiamy ze sobą. Jednak cała atmosfera jest taka, że czasem myślę: Bóg jest rzeczywiście z nami”.

Nietypowa obecność

Agata Ślusarczyk

Źródło: Gość Warszawski 01/2016 |

Poczęcie dziecka, powrót do zdrowia, nawrócenie. Pielgrzymująca Matka Boża wyprasza wiele łask. W diecezji warszawsko-praskiej kilkaset rodzin przyjmuje kapliczkę z Jej wizerunkiem.

ARCHIWUM SZENSZTACKIEGO INSTYTUTU SIÓSTR MARYI

Kapliczki z Pielgrzymującą Matką Bożą czekają na rozesłanie do nowych kręgów w polskich parafiach

Pięcioletnia Weronika miała 41 stopni gorączki i problemy z oddychaniem. W pierwszą sobotę miesiąca w szpitalu odwiedziła ją Pielgrzymująca Matka Boża w drewnianej kapliczce. Razem ze swoją mamą przed maryjnym wizerunkiem dziewczynka modliła się o łaskę zdrowia. Godzinę później Weronika usiadła na łóżku i poprosiła o coś do jedzenia. Gorączka spadła.

– To wszystko przez ten obraz – powiedziała zdumiona pielęgniarka, patrząc na termometr.

Uczy i wychowuje

Świadectw o łaskach otrzymanych za pośrednictwem Maryi jest znacznie więcej. Nadsyłane są z całej Polski do prowadzonego przez Szensztacki Instytut Sióstr Maryi sekretariatu Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej w Otwocku. Wśród nich są nie tylko podziękowania za „łaskę macierzyństwa po 7 latach”, „odzyskanie »władzy« w nogach”, „ufność w Boże Miłosierdzie w chorobie nowotworowej” czy „uratowanie małżeństwa”, ale też liczne dowody wdzięczności za wychowawczy wpływ Maryi. – Przyjęcie kapliczki to zaproszenie Matki Bożej do swojej codzienności nie tylko jako Matki, ale także jako Wychowawczyni – wyjaśnia s. Katarzyna, odpowiedzialna za projekt apostolatu.

Czego oczekuje od nas Matka Boża Pielgrzymująca?

- współpracy

Zapraszamy do niej w Apostolacie Matki Bożej Pielgrzymującej. Resztę uczyni sam Bóg.

By tak mogło się stać prośmy Maryję słowami modlitwy:

Myśl Ty we mnie Matko, wtenczas myśleć będę jasno i przejrzyście.

Mów Ty przeze mnie Matko, wtenczas słowa moje będą łagodne i prawe

Działaj przeze mnie Matko, a czyny moje będą sprawiedliwe;

uświęcona ma praca, uświęcony i mój spoczynek.

Przeniknij całą moją istotę, wypełnij mnie zupełnie sobą,

by można we mnie widzieć Twoją postawę i Twe królewskie usposobienie.   Amen.

Servus Mariae nunguam peribit!

Sługa Maryi nigdy nie zginie!

Opiekunowie pierwszego kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA w Parafii pw. Św. Krzysztofa w Szczecinku i zarazem koordynującymi Apostolat w parafii są – Małgorzata i Marek Knopikowie tel. 509 393 099

Opiekunka drugiego kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA  – 

Opiekunka trzeciego kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA  – Kinga Arasim

Opiekunka czwartego kręgu pielgrzymowania Obrazu MTA  – Elżbieta Kosierkiewicz

1 maja 2014  ksiądz Proboszcz Bogusław Matusik zatwierdził i pobłogosławił pierwszy krąg Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w naszej parafii. W jego skład weszło 15 rodzin i osób gotowych zaprosić do swoich domów MTA. Od tego dnia, każdego miesiąca Maryja pielgrzymując wśród rodzin przynosi Chrystusa i rozwija w rodzinach życie wiary. Uczy kochać i wzywa: „Zróbcie wszystko , cokolwiek Wam powie” (J 2,5)

Zwyczajem członków kręgów jest uczestniczenie raz w miesiącu,  w pierwszą sobotę miesiąca,  we wspólnej Mszy św. na którą zabierają kapliczkę Matki Bożej. Jest to okazja do wzajemnej integracji i wspólnej modlitwy.

11 lipca 2015  I krąg MTA udał się w pielgrzymkę na Górę Chełmską. W czasie wizyty w Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej odbyła się piękna uroczystość zawarcia przymierza miłości z Matką Bożą i rodziną wchodzącą w skład kręgu.

Przymierze, to ścisła więź z Maryją, która prowadzi do zdobycia maryjnej postawy, co oznacza świadomą i dobrowolną decyzję człowieka na życie w przymierzu z Bogiem, całkowite postawienie się do Jego dyspozycji.

„W przymierzu miłości z Matką Bożą zmierzamy ku Jezusowi Chrystusowi, a przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – ku Ojcu.” (o. Kentenich)

6 lutego  w naszym kościele odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania drugiemu kręgowi Obrazu Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej . Miała ona miejsce w czasie  Mszy św. celebrowanej w intencji Rodzin Szensztackich. Aktu przekazania dokonał ksiądz Gracjan. Obraz został złożony w ręce dwóch rodzin, które zapoczątkowały pielgrzymkę Maryi w drugiej kapliczce. Obecnie  MTA odwiedza już 14 rodzin- członków drugiego kręgu – otaczając ich swoją opieką i przynosząc miłość i pokój w osobie swojego Syna.