Parafia pw. św. Krzysztofa w Szczecinku

ul. Pomorska 43, 78-400 Szczecinek
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. + 48 500 218 081
tel. + 48 692 390 647

 


 

114760
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiac
Poprzedni miesiac
Wszystkie
58
88
726
69444
2276
3809
114760
Visitors Counter

III Niedziela Adwentu 14.12.2014r.

1. Witamy w naszej wspólnocie ks. kan Kazimierza Lasotę naszego parafianina, który wygłosi nam  Rekolekcje Adwentowe. Wszystkich zapraszamy i zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w rekolekcjach. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne rozpoczną się o godz. 830. i o 1730. Spowiedź przedświąteczna w poniedziałek i wtorek od godz. 800 i 1645. Zapraszamy. Z racji rekolekcji Msze św. Roratnie z udziałem dzieci wznowimy od środy.
2. Odwiedziliśmy już w grudniu chorych z Komunią świętą, którzy objęci są opieką comiesięczną. Do przyszłej niedzieli włącznie można w zakrystii zgłaszać pozostałych chorych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, a którzy chcieliby się przez spowiedź i Komunię św. przygotować do Świąt Bożego Narodzenia. Te dodatkowe odwiedziny chorych będą 22 grudnia.
3. We wtorek o godz. 19:00 odbędzie się Koncert Adwentowy RORATE CAELI zorganizowany przez Szkołę Muzyczną i i II stopnia w Szczecinku i Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne. Wystąpi Orkiestra Kameralna Szkoły Muzycznej pod batuta Tomasza Giłki, soliści, schola dziecięca ze Szkoły Muzycznej oraz chór „Orantes”. Bardzo serdecznie Was wszystkich zapraszamy na ten koncert.
4.Czwartkowy dzień jest świętem patronalnym ks. Gracjana Ostrowskiego, w intencji którego modlić się będziemy o godz. 17.30. Wszystkich serdecznie zapraszam na tę modlitwę w intencji Solenizanta.
5. Świece - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kartki świąteczne z opłatkiem i kopertą, opłatki na stół wigilijny oraz płyty CD z koncertem organowym zarejestrowanym w kościele mariackim można nabywać po Mszach świętach w kruchcie kościoła.
6. Zbieramy żywność i środki czystości, które zostaną rozdzielone wśród potrzebujących przed Świętami. Podzielmy się, jak co roku, z tymi którzy mają mniej niż my - to wyraz naszej miłości bliźniego i życzliwości.
7. Zapraszamy na Adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
8. Po Mszach św. z racji drugiej niedzieli miesiąca będzie zbierana ofiara do puszki na cele budowlane. Za wszelkie dotychczas złożone ofiary, okazaną życzliwość i dar modlitwy składamy serdeczne Bóg zapłać.
9. Dziękujemy Również:
panom za prace wykonane przy domu parafialnym i w kościele. Paniom za posprzątanie kościoła. Bóg Zapłać.
10. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”, w nim m.in.: historia małego Adasia uratowanego z głębokiej hipotermii i inne oraz Naszą Arkę, która poświęcona jest św. Edmundowi Bojanowskiemu.
11. Po Mszach św. w salce nad zakrystią istnieje nadal możliwość zapisania się na rekolekcje z o. Johnem Baszoborą.
Wszystkim życzymy radosnego świętowania niedzieli i owocnego przeżywania Adwentu.
 
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski

Aktualności - III Niedziela Adwentu

Z Ewangelii św. Jana

Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie! Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu. J 1,6-8.19-28

 „Ten, którego nie znacie...”

Ówczesnych żydowskich kapłanów i faryzeuszy można by śmiało porównać z dzisiejszymi środkami społecznego przekazu: sensacja za wszelką cenę! Nie są ważne fakty, nie jest ważna prawda, nie liczą się ewentualne konsekwencje i następstwa informacji – byle tylko wytropić jakąś sensację. A jeśli nie da się jej wytropić, to chociaż spreparować. Np. przy pomocy podchwytliwych pytań wyciągnąć jakieś wieloznaczne słowo, które można będzie łatwo przeinaczyć bądź opacznie zinterpretować. Albo odpowiednio nagłośnić jakąś nieistotną, marginalną wypowiedź czy sprowokowaną sprytnie uwagę. Chyba właśnie temu miał służyć krzyżowy ogień pytań, którymi faryzeusze starali się przyprzeć do muru św. Jana Chrzciciela.

Ale prowokacja i śledztwo nie udało się, nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Jan nie dał wciągnąć się w pułapkę. Nie pomogły ani pochlebne sugestie prorockiej czy wręcz mesjańskiej godności Jana, ani próby zastraszenia nieprawomocnym charakterem chrztu, którego udzielał. Gdyby uległ, jego misja na pewno skończyłaby się oskarżeniem o uzurpację władzy i wyrokiem skazującym. No i na nic by się nie zdało jego wołanie o nawrócenie, o przygotowanie się na przyjęcie Tego, który przynosi nam zbawienie.

Jana uratowała wtedy pokora i wierność prawdzie. Za nic nie chciał przywłaszczać sobie nawet cienia godności prorockiej, która po prawdzie przysługiwała mu w całej pełni – sam Jezus stwierdził, że Jan był największym prorokiem Starego Testamentu, ba, że dotąd ziemia nie nosiła nikogo większego „narodzonego z niewiasty”. Ale Jan był pokorny i nie chciał przypisywać sobie tego, co było wyłącznie darem Bożym. Dlatego określił się mianem głosu, który tylko przekazuje i potwierdza to, co od dawna było już zapowiadane: przygotujcie drogę dla Tego, który już przyszedł, a któremu nie jestem godzien oddać nawet najniższej niewolniczej posługi. Na tłumach, które darzyły Jana wielkim autorytetem i szacunkiem, to wyznanie musiało zrobić niewątpliwie wielkie wrażenie.

Właśnie w taki sposób św. Jan Chrzciciel wywiązał się ze swego zadania: dał świadectwo, że wobec Boga i działania Bożego, człowiek, choćby i najświętszy, niewiele może. Że człowiek pozostawiony sobie, zamknięty i zapatrzony w siebie, i zdany tylko na siebie jest bezsilny. Albowiem nie ma i nie może być zbawienia bez Bożej pomocy. Zbawienie może przyjść tylko z zewnątrz, od Boga, a przyszło ono właśnie przez Jezusa Chrystusa. I tylko przez Niego!

A zarazem jest to zbawienie, które przychodzi do nas z samego wnętrza naszej ludzkiej egzystencji, w sposób jak najbardziej ludzki, zwyczajny. Aż tak zwyczajny, że w skrajnym ubóstwie i opuszczeniu betlejemskiej szopy, aby pokazać, że Bogu nie jest obce żadne doświadczenie ludzkiej nędzy, że gotów jest wziąć na siebie wszelkie ludzkie uniżenie i cierpienie. Cóż, taki zbawiciel nie każdemu przypada do gustu, a zwłaszcza tym, którzy nie potrafią być cisi i pokorni sercem, którzy chcieliby zawdzięczać wszystko sobie, swojej mądrości, potędze czy „świętości”, a nie miłosierdziu Boga, a już w ostatnim rzędzie takiego Boga – Dzieciątka urodzonego w stajni!

Ale Jan stwierdza jasno i z mocą: „Pośród was stoi Ten, którego nie znacie”. Nie znacie, bo nie chcecie znać, bo jesteście zbyt zapatrzeni w siebie: w swoje możliwości i potęgę, która jakże jest złudna, i w swoją władzę, którą sobie uzurpowaliście, a która tak niewiele może!

Cóż, wołanie to chyba nic nie straciło ze swej aktualności. I dlatego znak Dzieciątka złożonego w żłobie wciąż powinien być dla nas opamiętaniem i wezwaniem do nawrócenia. Inaczej droga Boga do nas nigdy nie będzie prosta.   Ks. Mariusz Pohl

Aktualności - II Niedziela Adwentu

Z Ewangelii św. Marka
Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki. Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym. Mk 1, 1-8
Nawrócenie wejściem na drogę wiary
Ewangelia według św. Marka jest oszczędna w słowach, ale zawiera całą pełnię treści, przekazaną w prostej formie, inspirującej i wzywającej do wiary
Jezus Chrystus jest Synem Bożym i obok tego faktu nie można przejść obojętnie. Ewangelia to nie tylko kronikarsko-katechetyczny zapis faktów z życia Jezusa, lecz przede wszystkim świadectwo wiary Ewangelisty i pierwotnego Kościoła oraz wezwanie do wiary skierowane do każdego, kto te słowa będzie czytał. Powinniśmy mieć świadomość, że wszystkie zapisane wydarzenia i słowa Jezusa odnoszą się także do nas i mają wpływ na nasze życie. Jak na to zareagujemy, jaka będzie nasza odpowiedź - od tego będzie zależało bardzo wiele w doczesności i wszystko w wieczności.
Przyjście Jezusa nie dokonało się nagle i z zaskoczenia. Było najpierw długo zapowiadane przez proroctwa Starego Testamentu, a potem bezpośrednio obwieszczone przez Jana Chrzciciela. Miał on wielki autorytet i siłę przekonywania, ludzie liczyli się z jego słowami i świadectwem życia. Dlatego to, co mówił, miało wpływ na ludzi. Orędzie składało się z dwóch zasadniczych elementów: wezwanie do pokuty i zapowiedź przyjścia Mesjasza.
Pokuta w samej swej istocie to nie jest umartwienie, lecz nawrócenie, wewnętrzna przemiana człowieka, radykalna zmiana nastawienia, sposobu myślenia, mentalności, celów i pragnień. Początkiem tej przemiany musi być uznanie swej grzeszności. Do tego potrzebny jest jakiś punkt odniesienia, absolutna prawda, Bóg. Bez wiary w Boga nie ma autentycznego nawrócenia, ale uznanie zła w swoim życiu może być początkiem drogi do Boga. Nawrócenie to właśnie zmiana kierunku życia - od zła do Boga.
Ale to za mało. Nawrócenie to tylko akt i dążenie człowieka. Może to, co prawda, na jakiś czas zmienić kierunek naszego życia, ale nie zmieni przeszłości. A i na przyszłość nie daje żadnych gwarancji. Nawrócenie to nie jest tylko mniej czy bardziej chwilowa poprawa, dobre postanowienie, wysiłek odmiany. To tak, jak gdyby ktoś chciał sam siebie wyciągnąć z bagna, ciągnąc się za włosy. Człowiek potrzebuje pomocy i ratunku z zewnątrz, potrzebuje przebaczenia, zachęty, miłości, nadziei.
Tę nadzieję daje nam Bóg. Uznanie swojej grzeszności wcale nie pogarsza naszej pozycji wobec Boga - wręcz v przeciwnie. Pokorne przyjęcie prawdy o sobie, bezwarunkowe poddanie się Bogu to warunek doświadczenia i przyjęcia Bożej miłości i przebaczenia. To jest początek nowego życia, ów chrzest Duchem Świętym, o którym a mówił Jan. Nie bójmy się powierzyć a ufnie Bogu i przyjąć Go do swego życia jako Pana i Zbawiciela.  ks. Mariusz Phol

 

II Niedziela Adwentu 7.12.2014r.

1. Przez cały Adwent przygotowujemy się na spotkanie z przychodzącym Bogiem przez udział w RORATACH. W dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 17:30 są odprawiane Roraty połączone z procesją z lampionami. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.
2. Jutro przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. jak w dni powszednie.
3. Za tydzień rozpoczniemy REKOLEKCJE ADWENTOWE wygłosi nam ks. kan. Kazimierz Lasota. Wszystkich zapraszamy i zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w rekolekcjach. W poniedziałek i wtorek nauki rekolekcyjne rozpoczną się o godz. 8:30, czyli pół godz. wcześniej.
4. Świece - WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM, kartki świąteczne z opłatkiem i kopertą, opłatki na stół wigilijny oraz płyty CD z koncertem organowym zarejestrowanym w kościele mariackim można nabywać po Mszach świętach w kruchcie koscioła.
5. ZBIERAMY ŻYWNOŚĆ I ŚRODKI CZYSTOŚCI, które zostaną rozdzielone wśród potrzebujących przed Świętami. Podzielmy się, jak co roku, z tymi którzy mają mniej niż my - to wyraz naszej miłości bliźniego i życzliwości.
6. Zapraszamy na ADORACJE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
7. Przyszła niedziela jest drugą niedzielą miesiąca i po Mszach św. będzie zbierana OFIARA DO PUSZKI na cele budowlane. Za wszelkie dotychczas złożone ofiary, okazaną życzliwość i dar modlitwy składamy serdeczne Bóg zapłać.
8. DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ:
panom: Jerzemu Plichcie, Mieczysławowi Daszkiewiczowi, Mieczysławowi Morawskiemu, Włodzimierzowi Bancerowi za prace wykonane przy domu parafialnym i w kościele.
panu Jerzemu Jabłonowskiemu za ufundowanie i przywiezienie choinek na święta
paniom za posprzątanie kościoła. Bóg Zapłać.
9. Polecamy nowy numer „GOŚCIA NIEDZIELNEGO”, a w nim m.in.: rozmowa z ks. Mateuszem Dziedzicem uwolnionym z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej, szkoła dobrej modlitwy wg Św. Teresy z Avila i inne.
10. Siostry Szensztackie z Góry Chełmskiej zapraszają na REKOLEKCJE ZIMOWE dla dziewcząt w Sarbinowie przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbędą się one w terminach:
16 – 19 stycznia – rekolekcje dla dziewczynek z klas II – IV szkoły podstawowej
20 – 23 stycznia – rekolekcje dla dziewcząt z klas V – VI i gimnazjum
24 – 28 stycznia – rekolekcje dla dziewcząt z gimnazjum i liceum Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 17:00; zakończenie o godz. 14:00.
Zgłoszenia można kierować do s. Aleksandry – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub nr tel. 601 692 461 lub w zakrystii do dnia 2 stycznia 2015r.
 
Ogłoszenia lokalne:
1. Po Mszach św. w salce nad zakrystią jest możliwość zapisania się na te rekolekcje z o. Johnem Baszoborą.
2. Podziękowanie rodziców Antosia Kopkiewicza
Dziękujemy wszystkim parafianom za włączenie się w pomoc dla naszego synka Antosia. Do tej pory udało się zebrać 570 kg nakrętek. To umożliwiło nam zakup butów ortopedycznych oraz dwukrotny wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Ośrodka wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Sobieszewie, koło Gdańska. Ośrodek ten prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i należy do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Każdy taki turnus to dla nas, rodziców, ogromna skarbnica wiedzy, a dla Antosia kolejny krok do przodu.
            Dziękujemy również tym wszystkim, którzy uczestniczyli w turnieju charytatywnym piłki siatkowej na rzecz Antosia. Zebrane tam pieniądze pozwoliły spełnić nasze marzenie – dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w Ośrodku ,,Zabajka’’ w Złotowie.
            Obecnie czekamy na konsultację w sprawie doboru specjalistycznych protez dla Antosia, które ułatwią Mu poruszanie się. To wszystko jest możliwe dzięki ofiarności i życzliwości wielu osób. Jeszcze raz ogromnie dziękujemy za dotychczas okazane serce oraz wszelkie przejawy sympatii i serdeczności.
                                                                                                          Wdzięczni rodzice Antosia
 
Wszystkim życzymy radosnego świętowania niedzieli i owocnego przeżywania Adwentu.
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski
 

I Niedziela Adwentu 30.11.2014r.

1. Dzisiaj o godz. 17:00 ostatnie Nabożeństwo Wypominkowe
2. Roraty będziemy odprawili w dni powszednie adwentu od poniedziałku do piątku o godzinie 17:30. Parafialne rekolekcje Adwentowe odprawimy w III Niedziele Adwentu, a poprowadzi je ks. Kan. Kazimierz Lasota. 
3. W tym tygodniu przypadają: I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do korzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Nabożeństwa tych dni o godz. 17:00. W sobotę po Mszy św. o godz. 9:00  Odwiedziny chorych w piątek od 9:00. Spowiedź w piątek od 16:30.
4. Świece -Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kartki świąteczne z opłatkiem i kopertą, opłatki na stół wigilijny oraz płytę CD z koncertem organowym zarejestrowanym w kościele mariackim można nabywać po Mszach świętach.
5. Od poniedziałku będziemy zbierać żywność i środki czystości, które zostaną rozdzielone wśród potrzebujących przed Świętami. Podzielmy się, jak co roku, z tymi którzy mają mniej niż my - to wyraz naszej miłości bliźniego i życzliwości.
6. Spotkanie Kręgu Biblijnego we wtorek po mszy wieczornej – ok. godz. 18:15. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznawać Pismo Święte i nim się modlić.
7. Zapraszamy na Adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
8. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim ofiarodawcom na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy:
panom: Jerzemu Plichcie, Mieczysławowi Daszkiewiczowi, Mieczysławowi Morawskiemu, Zbigniewowi Pawłowskiemu, Włodzimierzowi Bancerowi za prace wykonane przy domu parafialnym i w kościele.
Paniom za dekoracje adwentowe oraz posprzątanie kościoła. Bóg Zapłać.
9. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”, a w nim artykuł o Św. Teresie z Avila.
10. Siostry Szensztackie z Góry Chełmskiej zapraszają na rekolekcje zimowe dla dziewcząt w Sarbinowie przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbędą się one w terminach:
16 – 19 stycznia – rekolekcje dla dziewczynek z klas II – IV szkoły podstawowej
20 – 23 stycznia – rekolekcje dla dziewcząt z klas V – VI i gimnazjum
24 – 28 stycznia – rekolekcje dla dziewcząt z gimnazjum i liceum Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 17:00; zakończenie o godz. 14:00.
Zgłoszenia można kierować do s. Aleksandry – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub nr tel. 601 692 461 lub w zakrystii do dnia 2 stycznia 2015r.
Ogłoszenia lokalne:
W naszym mieście odbędą się rekolekcje trzydniowe, w terminie 27 – 29 stycznia 2015r. w hali sportowej przy ul. Wiatracznej, które poprowadzi o. John Bashobora z Ugandy. W przyszłą niedziele po Mszach św. przy naszym kościele będzie możliwość zapisania się na te rekolekcje.

 

Wszystkim życzymy radosnego świętowania niedzieli i owocnego przeżywania Adwentu.

 

Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski