Parafia pw. św. Krzysztofa w Szczecinku

ul. Pomorska 43, 78-400 Szczecinek
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. + 48 500 218 081
tel. + 48 692 390 647

 

 

 


 

138331
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiac
Poprzedni miesiac
Wszystkie
94
222
316
93435
3709
4603
138331
Visitors Counter

Ogłoszenia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 24.05.2015

1. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny Okres Wielkanocny. Jutro rozpocznie się Okres Zwykły.
 
2. Jutro (w poniedziałek) przypada Święto NMP Matki Kościoła
 
3. Dzień Matki przeżywany w najbliższy worek, to wspaniały czas, aby także modlitewnie wyrazić wdzięczność naszym rodzicielkom za wszelkie dobro.
 
4. W czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 
5. W Czwartek po Mszy św. wieczorowej w kościele odbędzie się spotkanie kandydatów do bierzmowania z II klas gimnazjalnych.
 
6. Nabożeństwa majowe, są odprawiane codziennie o godz. 17:00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. W Marcelinie przy kapliczce o godz. 18:00.
 
7. Zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
 
8. Zachęcamy do podpisania się pod obywatelskim projektem ustawy „ o całkowitym zakazie aborcji w Polsce”, który ma na celu ochronę życia. Podpisy (potrzebny PESEL) są zbierane w kruchcie kościoła.
 
9. Organizujemy:
* wyjazd młodzieży na Lednicę - koszt 45zł - 6 czerwca – szczegóły u ks. Gracjana.
* grupę parafialną na pieszą Pielgrzymkę na Jasna Górę w terminie 1 – 13 sierpnia (uczestnik pielgrzymki i opiekun ks. Gracjan)
* pielgrzymkę do Wilna, Rygi Talina i Helsinek we wrześniu tego roku. Koszt ok 1600 zł., szczegóły w zakrystii.
 
10. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę po Podlasiu.
 
11. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym przeczytamy między innymi: o „Mitycznych JOW-ach”.
 
12. Procesja Bożego Ciała w przypada w tym roku 4 czerwca i będzie przebiegać ulicami: Wiejska, Kwiatowa, Sienkiewicza
Prosimy o przygotowanie ołtarzy:
     I – ul. Wiejska ok. nr 32
     II – ul. Kwiatowa ok. nr 37
     III – ul. Sienkiewicza ok. nr 31
     IV – przy kościele.
 
13. W przyszłą niedziele odbędzie się kiermasz na rzecz wyjazdu ministrantów na biwak. Będzie do nabycia ciasto i kawa.
 
Życząc wszystkim dobrej niedzieli i dobrego nowego tygodnia przyjmijmy Błogosławieństwo Dobrego Boga…
 
Proboszcz  ks. Bogusław Matusik                 Wikariusz ks. Gracjan Ostrowski
 

Ogłoszenia na VI Wniebowstąpienie Pańskie - 17.05.2015

1. Nabożeństwa majowe, są odprawiane codziennie o godz. 17:00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. W Marcelinie przy kapliczce o godz. 18:00.
 
2. W piątek rozpoczęliśmy Nowennę do Ducha Świętego przygotowującą nas na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Przez dziewięć dni łączymy tę Nowennę z nabożeństwami majowymi.
 
3. Krąg biblijny w poniedziałek po Mszy świętej wieczorowej.
 
4. Zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
 
5. Zachęcamy do podpisania się pod obywatelskim projektem ustawy „ o całkowitym zakazie aborcji w Polsce”, który ma na celu ochronę życia. Podpisy (potrzebny PESEL) będą zbierane w kruchcie kościoła we środę i w przyszłą niedzielę.
 
6. Organizujemy:
* wyjazd młodzieży na Lednicę - koszt 45zł - 6 czerwca – szczegóły u ks. Gracjana.
* grupę parafialną na pieszą Pielgrzymkę na Jasna Górę w terminie 1 – 13 sierpnia (uczestnik pielgrzymki i opiekun ks. Gracjan)
 
7. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę po Podlasiu.
 
8. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym przeczytamy między innymi: o niezwykłym filmie „Apartament”, który właśnie wchodzi do kin. Film, opowiada o św. Janie Pawle II. Został zrealizowany z nieznanych dotąd materiałów, w co aż trudno uwierzyć, bo przecież o polskim papieżu zrobiono setki filmów dokumentalnych i fabularnych. „Apartament” pokazuje Jana Pawła II, jakiego jeszcze nie wdzieliśmy.
 
9. Dzisiaj zbiórka na cele budowlane.
 
10. W sobotę przypada 23 dzień miesiąca. Zapraszamy w tym dniu na Mszę św. wieczorną i na Nabożeństwo ku czci Św. o. Pio.
 
Ogłoszenia lokalne:
 
1. Parafia Ducha Świętego zaprasza na trzydniowe czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego:
Czwartek, 21 maja – godz. 18.30
Piątek, 22 maja – godz. 18.30
Sobota - Wigilia Zesłania Ducha Świętego:
 –  godz. 18.30 Uroczysta Eucharystia – po niej modlitewne czuwanie do godz. 23.00
 
2. Siostry szensztackie z Góry Chełmskiej w Koszalinie zapraszają dziewczęta na rekolekcje podczas wakacji letnich.
Pragniemy młodym dziewczętom pomóc odkrywać piękno swojej kobiecości, dlatego od lat prowadzimy rekolekcje dla dziewcząt, aby we wspólnocie, pośród zabawy i modlitwy, w ciszy i przy muzyce zobaczyły jak wiele mają do dania współczesnemu światu i Kościołowi dzisiaj i w przyszłości, jako młode kobiety. Dlatego zapraszamy na rekolekcje latem:
1-6. 07 – rekolekcje dla dziewcząt szkół średnich i studentek
9 – 13 – rekolekcje dla dziewczynek z kl. II – IV
15 – 19 – rekolekcje dla dziewcząt z kl. V, VI i I gimnazjum
23 – 27 – rekolekcje dla dziewcząt z gimnazjum
Więcej informacji na www.sanktuarium-koszalin.pl
 
Życząc wszystkim dobrej niedzieli i dobrego nowego tygodnia przyjmijmy Błogosławieństwo Dobrego Boga…
 
 
Proboszcz  ks. Bogusław Matusik                       Wikariusz ks. Gracjan Ostrowski
 

Pielgrzymka na Podlasie

 
PIELGRZYMKA NA PODLASIE
 
ŚWIĘTA LIPKA – ŚWIĘTA WODA – BIAŁYSTOK  – SOKÓŁKA –  SUPRAŚL – HAJNÓWKA – BIAŁOWIEŻA – TYKOCIN – KIERMUSY – GIETRZWAŁD
 
 PROGRAM RAMOWY 4 DNI
 
DZIEŃ 1
 
Zbiórka uczestników i wyjazd ze Szczecinka we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Świętej Lipki, gdzie nawiedzimy sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Kult słynącej cudami figury Matki Bożej zaczął się tu już w XV w. Następnie udamy się do Świętej Wody. Przejazd do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Od czasu otwarcia sanktuarium nie ma tutaj prawie dnia bez pielgrzymów. Przybywają oni, aby wypłakać przed Maryją swoje troski, bóle, cierpienia, by patrząc na Nią i Jej Syna, odzyskać nadzieję i odwagę do znoszenia trudów, do dźwigania swoich krzyży. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Białegostoku.
 
DZIEŃ 2
 
Śniadanie, po którym przejazd do Białegostoku. Zobaczymy m.in. zespół pałacowo-parkowy Branickich, ponadto nawiedzimy: kościół pw. św. Rocha., kościół-Pomnik Odzyskania Niepodległości znajdujący się na wzgórzu św. Rocha, na miejscu kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 r.,  a także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – zwieńczenie dążeń bł. Ks. Michała Sopoćki, którego nie doczekał za życia. Dziś jest tu obecny w relikwiach oraz w pamięci i modlitwach, zanoszonych przez jego wstawiennictwo. Następnie udamy się do Sokółki – miasteczka na Podlasiu gdzie 12.10.2008 roku miał miejsce cud eucharystyczny. Przemieniona hostia w cząstkę Ciała Pańskiego została umieszczona w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele Św. Antoniego (z 1848 roku). Zobaczymy również Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego z 1853 roku, oraz zabytkową kapliczkę u zbiegu ulic Grodzkiej i Kresowej z 1906 roku. Msza Św. Przejazd do Supraśla. Zobaczymy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, jak również udamy się do Muzeum Ikon ze zbiorem około 1200 ikon, z których najstarsze pochodzą z XVIII w.Powrót na obiadokolację i nocleg.
 
DZIEŃ 3
 
Śniadanie. Przejazd do Hajnówki. Nawiedzimy kościół pw. Podwyższenia Krzyża i Św. Stanisława a następnie udamy się do soboru pw. Św. Trójcy, w którym co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.” Przejazd do Białowieży. Zobaczymy XIX - wieczny park pałacowy w stylu angielskim oraz zachowane budynki zespołu rezydencjalnego – Dom Marszałkowski, stajnię i bramę pałacową. Udamy się do kościoła pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus a także do cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy z oryginalnym ceramicznym ikonostasem. Zwiedzimy także Rezerwat Pokazowy Żubrów.  Czas wolny na zakup pamiątek. Powrót na obiadokolację w formie grilla. Nocleg.
 
DZIEŃ 4
 
Śniadanie. Przejazd do Tykocina, zwanego perłą baroku. Krótki spacer po starówce: plac Stefana Czarneckiego – pomnik przedstawiający hetmana w stroju szlacheckim ze złotą buławą w podniesionej ręce, zespół kościelny pw. Trójcy Przenajświętszej, Wielką Synagogę z XVII w. i Wielki Bejt Midrasz. Przejazd do wsi Kiermusy. Zaskakują tu niezwykłe zabudowania hotelowe stylizowane na starodawne, mające stworzyć gościom wrażenie przenosin  w dawne czasy.   Znajdują się tu m.in.: Dworek nad Łąkami, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, dworskie czworaki,  ostoja żubra. Następnie udamy się do Gietrzwałdu, nazywanego „polskim Lourdes”, znanego od dawna, nie tylko na Warmii, miejsca pielgrzymkowego. Początki kultu cudownego obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej sięgają XVI wieku. Sanktuarium stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej. Udamy się do świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej, w której ołtarzu głównym, umieszczony jest słynący łaskimi wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycka pieta z 1425 roku. Udamy się na spacer drogą różańcową do cudownego źródełka. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.
 
 
TERMIN:         25-28.06.        2015
 
CENA:  600    
 
 
 
ZAPEWNIAMY:
 
·   przejazd komfortowym autokarem
 
·   3 noclegi w pokojach 2-4 osobowych;
 
·   3 śniadania, 3 obiadokolacje,
 
·   opiekę i informację turystyczną pilota;
 
·   ubezpieczenie NNW do 5 000 zł
 
 
 
UWAGI:
 
·   program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom.
 
·   dokument niezbędny: dowód osobisty
 
·   na bilety wstępów i inne wydatki programowe należy przeznaczyć ok. 75 zł
 
 

Aktualności - Wniebowstąpienie Pańskie 17.05.2015

Z Ewangelii wg św. Marka
I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły.  Mk 16,15-20
 
Uzbrojeni mocą z wysoka
W uroczystość Wniebowstąpienia Chrystusa słyszymy Jego słowa skierowane do Apostołów, aby nie opuszczali Jerozolimy, aż zostaną „uzbrojeni mocą z wysoka”. Czas wyczekiwania na zesłanie Ducha Świętego to w życiu chrześcijanina swoistego rodzaju rekolekcje. To głębsza refleksja nad bogactwem, jakie otrzymujemy od Boga i nad jego wykorzystaniem.
Ktokolwiek uważnie czyta Ewangelię, ten wie, że Chrystus jako człowiek przez ponad trzydzieści lat nie objawił swej Boskiej mądrości ani mocy. Na pewno wielokrotnie zabierał głos w synagodze w Nazarecie, a nikt nie zwrócił uwagi na to, że jest Człowiekiem wyjątkowo mądrym. Objawiło się to dopiero wówczas, kiedy na Chrystusa zstąpił Duch Święty, czyli po chrzcie nad Jordanem. Chrystus został wtedy „uzbrojony” Duchem Świętym. Odtąd jawi się jako inny Człowiek. Do tego stopnia inny, że gdy wrócił do Nazaretu i wygłosił swoje pierwsze kazanie w synagodze, to wszyscy byli zaskoczeni, przecież On tyle lat był z nami, skąd Mu to jest dane?
Tym wydarzeniem Chrystus chciał nam ukazać, czym jest zstąpienie Ducha Świętego na każdego z nas. Apostołowie są bojaźliwymi ludźmi. Mimo że żyją w łasce uświęcającej, pojednani z Chrystusem Zmartwychwstałym, boją się, ale kiedy zostaną „uzbrojeni” mocą Ducha Świętego, od tego momentu nikt ich nie może poznać. Piotr, który przed służącą zaparł się Chrystusa, za kilka tygodni nie lęka się przed całym Sanhedrynem wyznać wiary w Jezusa.
Stawiam konkretne pytanie: Co zrobiliśmy ze zbroją, którą Bóg nam dał? Każdy z nas został uzbrojony. Wszyscy jesteśmy po bierzmowaniu. To jest tak, jakby ktoś z nas dostał doskonałą broń i włożył ją do szafy, a sam chodził dalej bezbronny. Zło czyni z nim, co chce. Chrystus przyjdzie i zapyta: Co schowałeś do szafy? Dostałeś wspaniałe dary, otrzymałeś dar mądrości, odwagi, rozumu, bojaźni Bożej. Otrzymałeś wszystkie dary, aby cię nigdy nieprzyjaciel nie powalił. Otrzymałeś wszystkie dary, aby być apostołem. Co z nimi uczyniłeś?
Przygotowujemy się do Zesłania Ducha Świętego. Pytam czy znamy uzbrojenie, jakie otrzymaliśmy z góry? Przecież Chrystus nam powiedział: „zostaniecie uzbrojeni mocą z wysoka”. Czy znamy Boską broń i czy umiemy się nią posługiwać? Czy potrafimy wymienić siedem darów Ducha Świętego? Czy wiemy, na czym polega dar bojaźni Bożej, mądrości, pobożności? Gdyby to sprawdzić, okazałoby się, że przeciętny chrześcijanin nie potrafi powiedzieć ani co to za dar, ani jak się nim posługiwać. Dni wyczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego, kiedy ponownie Ojciec wyleje na nasze serca „moc z wysoka”, są czasem refleksji nad bogactwem darów Ducha i jego wykorzystaniem.
Mamy przed sobą dziesięć dni, jutro rozpoczniemy nowennę do Ducha Świętego. Zastanówmy się nad tym Bożym uzbrojeniem. To nie przypadek, że Chrystus użył takiego słowa: „uzbrojeni mocą z wysoka”.  Ks. Edward Staniek

Ogłoszenia na VI Niedziele Wielkanocną - 10.05.2015

1. Nabożeństwa majowe, są odprawiane codziennie o godz. 17:00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. W Marcelinie przy kapliczce o godz. 18:00.
 
2. Wszystkich Gości przybyłych do naszej parafii na uroczystość I Komunii Św. serdecznie witamy i życzymy Wam miłych spotkań w gronie rodziny i bliskich.
 
3. Za tydzień Rocznica I Komunii św. dzieci z klas trzecich. Próba we wtorek o godz. 18:15.
 
4. We środę w Marcelinie przy kapliczce we  wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Fatimskiej odbędzie się poświęcenie nowo zakupione figury (bardzo ładnej i trwałej). Jest to fundacja mieszkańców wsi Marcelin i dzielnicy Marcelin. koszt 1480zł. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w kosztach zakupu mogą zgłosić się do p. Urszuli Fiedorowicz z Marcelina.
 
5. We czwartek będziemy przeżywać Święto Św. Macieja Apostoła, a w sobotę Święto Św. Andrzeja Boboli prezbitera i męczennika Patrona Polski.
 
6. Spotkanie organizacyjne przed spływem kajakowym odbędzie się we środę po Mszy św. o godz. 18:15.
 
7. Organizujemy pielgrzymkę autokarową na Podlasie do Świętej Lipki, Świętej Wody, Wasilkowa, Sokółki, Białegostoku, Hajnówki, Białowieży, Tykocina i Gietrzwałdu w terminie 25-28 czerwca. Koszt 660 zł. Zapisy w zakrystii.
           
8. W Gościu Niedzielnym przeczytamy w nim m.in.: o wizycie w Polsce charyzmatycznego mówcy, który urodził się bez rąk i nóg, dalej jak pomóc w przygotowaniach do ŚDM i o kapłanach zamordowanych w Dachau. Zachęcamy do lektury.
 
9. Dzisiaj Po Mszy św. będzie  zbiórka na poszkodowanych wskutek trzęsienie ziemi w Nepalu.
 
10. Za tydzień zbiórka na cele budowlane.
 
Ogłoszenia lokalne:
 
1. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w 11.05.2015r. w poniedziałek o godz. 17.00 odbędzie się Wieczór Uwielbienia z Marią Vadią. 
Maria Vadia jest znaną w świecie charyzmatyczną ewangelizatorką . Odkąd otrzymała od Boga misję głoszenia słowa Bożego - nieustannie podróżuje po Ameryce, Europie i Afryce, posługując zarówno podczas wielkich spotkań charyzmatycznych, jak i prowadząc formację grup modlitewnych.
 
2. Wartość nauki – nauka wartości, pod tym hasłem Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum przy ul. Klasztornej 16 w Szczecinku w dniu 11 maja w godzinach od  17:00 – 19:00 organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Zainteresowani wyborem bezpiecznej szkoły, przekazującej katolickie i patriotyczne wartości. Dyrektor szkoły oraz Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają.
 
 
Życząc wszystkim dobrej niedzieli i dobrego nowego tygodnia przyjmijmy Błogosławieństwo Dobrego Boga…
 
 
Proboszcz  ks. Bogusław Matusik                 Wikariusz ks. Gracjan Ostrowski