Parafia pw. św. Krzysztofa w Szczecinku

ul. Pomorska 43, 78-400 Szczecinek
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. + 48 500 218 081
tel. + 48 692 390 647

 


 

123018
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiac
Poprzedni miesiac
Wszystkie
618
106
1035
77402
5847
4687
123018
Visitors Counter

Ogłoszenia na III Niedzielę Zwykłą 25.01.2015

1. Dziękujemy za przygotowanie kościoła do niedzieli. Bóg Zapłać.
 
2. Dziś do nabycia Gość Niedzielny w którym przeczytamy min. Czym jest tzw. Pigułka „dzień po”, o której zrobiło się głośno za sprawą Ministerstwa Zdrowia, które planuje dopuścić ją do sprzedaży bez recepty oraz o Eucharystii, odprawionej na Filipinach przez pp. Franciszka w której uczestniczyło ponad 6 mln. ludzi.
 
3. W sobotę 31 I  -  odbędzie  się  kolęda  dodatkowa  dla  rodzin  które nie były obecne, a chciałyby przyjąć  kapłana  z  wizytą duszpasterską. Rodziny te prosimy o zgłoszenie się  po Mszy św.  w zakrystii.
 
4. Zapraszamy na Adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
 
5. Porządek kolędy:
 
Niedziela 25 I - od godz. 15.00 – ul. Kopernika 23.
Poniedziałek 26 I - od godz. 16.00 – ul. Kopernika 25.
Wtorek 27 I od godz. 16.00 – ul. Kopernika 27.
Środa  28 I - od godz. 16.00  - – ul. Kopernika 29.
Czwartek 29 I od godz. 16.00 – ul. Kopernika 31.
Piątek 30 I - od godz. 16.00 – ul. Kopernika 33
Sobota 31 I – od godz. 11:00 - Kolęda uzupełniająca.
 
Wszystkim życzymy radosnego świętowania niedzieli i dobrego tygodnia. 
 
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski

Aktualności - III Niedziela Zwykła 25.01.2015

Z Ewangelii św. Marka
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. Idąc dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim. Mk 1,14-20
 
„Nawracajcie się i wierzcie...”
Jezus rozpoczyna swoją nauczycielską działalność dopiero po uwięzieniu Jana Chrzciciela. W zasadzie teraz rozpoczyna się na dobre nowa epoka – etap realizacji zbawienia. Skończyły się czasy proroków. Teraz Bóg osobiście bierze sprawy w swoje ręce, a raczej swoje słowa w usta Syna Bożego – Jezusa. Gdy Jezus coś mówi – mówi to osobiście Bóg. A więc: „Czas się wypełnił”: to, na co ludzie tak długo czekali, stało się w końcu faktem. Ale jakim faktem?
Otóż faktem nadzwyczaj normalnym i niepozornym. Nic niezwykłego się jeszcze nie stało. Jedynie słowa zapowiadały bliskie przyjście królestwa Bożego. Ten kto czekał na zastępy anielskie, trzęsienia ziemi i ogień z nieba, nic z tych rzeczy nie zobaczył. Ale ten, kto miał uszy otwarte na słowo Boże, na treści zapowiadane przez proroków w świętych księgach, na obietnice Boże, ten na pewno napełniał się nadzieją. Albowiem Jezus głosił naukę, która bardzo wyraźnie nawiązywała do tych obietnic. Powoływał się na Boga i głosił spełnienie zapowiedzi zbawienia.
Właśnie w tym sensie należy najpierw rozumieć to, co głosił na początku Jezus – Ewangelię Bożą. Otóż słowo: „Ewangelia” ma dwa znaczenia: najpierw jest to Dobra Nowina (dosłowne tłumaczenie z języka greckiego). Nowina ta głosi, że „Bóg tak bardzo umiłował ludzi, że posłał im swojego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3.16 – warto sięgnąć i przeczytać sobie cały 3 rozdział św. Jana!)
Cóż, dość często to słyszymy i nie jest to już dla nas żadna nowina, raczej oklepany zwrot kaznodziejski. Ale za każdym razem, kiedy słowa te przebiją się jakoś przez naszą obojętność i znudzenie, towarzyszące na ogół kazaniom, wtedy olśniewa nas nagle blask i ciepło nadziei, bijące z tych słów. Coś takiego! Bóg mnie kocha! Pomimo mojej grzeszności, bylejakości, nieuczciwości, (dopowiedzmy tu sobie szczerze parę swoich własnych grzechów i wad), pomimo tego, chce mi dać życie wieczne! I w tym celu gotów był posłać na krzyż swojego Syna? Tak! Oto Dobra Nowina – prawdziwa Ewangelia! Jeśli tylko potrafię ją zrozumieć i przyjąć...
A w drugim znaczeniu Ewangelia jest zwrotem technicznym czy imieniem własnym czterech ksiąg Nowego Testamentu, opisujących życie, słowa i czyny Jezusa Chrystusa. Z tym znaczeniem dość dobrze się oswoiliśmy, nawet jeśli nie potrafimy wymienić z pamięci czterech Autorów Ewangelii. Jednakże dla nas i dla naszego zbawienia ważniejsze jest to pierwsze: Dobra Nowina, którą powinniśmy przyjąć. Bo jeśli nie przyjmiemy, zbawienie przejdzie nam koło nosa!
A jak przyjmuje się Ewangelię? Przez nawrócenie i wiarę. Jednakże nie chodzi tu o takie nawrócenie, jakie mamy na myśli przy okazji spowiedzi: „No, spróbuję się trochę jakoś poprawić”. Autentyczne nawrócenie to nie jest tylko postanowienie rezygnacji z jakiegoś przyjemnego grzeszku. Jest to całkowita zmiana kierunku życia.
To nie znaczy, że mam natychmiast przestać popełniać grzeszne czyny – to się nam chyba nigdy do końca nie uda, ale chodzi o to, byśmy sobie tę swoją fundamentalną grzeszność uświadomili, pogodzili się z nią (zamiast z uporem udowadniać spowiednikowi, że żadnych grzechów nie mam) i powierzyli ją Bogu. To On znajdzie lekarstwo na mój grzech – przebaczenie. Otóż powierzenie Bogu siebie samego – z całym swoim życiem, grzechami, dążeniami, decyzjami – w ręce Boga i do Jego dyspozycji, to się właśnie nazywa wiara. Do tego nas wzywa Chrystus: „Uwierzcie w Ewangelię, tzn. zaufajcie Bożej miłości i przyjmijcie zbawienie, które Ja wam przynoszę, czyli pójdźcie za Mną!”
Praktyczną ilustrację wiary stanowi decyzja pierwszych uczniów – dotąd rybaków. W tym momencie postawili wszystko na Jezusa, zmienili kierunek swojego życia. Czytamy później, że jeszcze raz po raz łowili z łodzi ryby, ale głównym celem ich życia było jednak co innego. Chodzi właśnie o ten główny cel. Czy dla mnie jest nim Jezus? Ks. Mariusz Pohl
 

Aktualności - II Niedziela Zwykła 18.01.2015

Z Ewangelii św. Jana
Jan stał z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: Czego szukacie? Oni powiedzieli do Niego: Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz? Odpowiedział im: Chodźcie, a zobaczycie. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: Znaleźliśmy Mesjasza - to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas - to znaczy: Piotr. J 1,35-42
„Chodźcie i zobaczcie”
Św. Jan w swojej Ewangelii często posługuje się pewnymi symbolicznymi obrazami. Są one bardzo zwięzłe i proste, ale niezwykle bogate w treść. Gdy uda się przedrzeć przez wierzchnią warstwę „fabularną”, można dotrzeć do głębi prawdy objawionej przez nam Boga. Ale nie jest to zadanie łatwe: zwłaszcza dziś, gdy podatność człowieka na takie obrazowe, symboliczne treści bezwzględnie wykorzystała reklama, nadużywając i niszcząc naszą wrażliwość swoją nachalnością i przyziemnością. Zdobądźmy się jednak wspólnie na odrobinę analitycznego wysiłku, by wniknąć w głąb Ewangelii.
Pierwsi apostołowie poszli za Jezusem, kierując się świadectwem Jana Chrzciciela. Jan musiał niejednokrotnie mówić swoim uczniom o Mesjaszu – Baranku Bożym. Gdy teraz usłyszeli o przechodzącym obok Jezusie: oto On – natychmiast wykorzystali okazję i poszli za Nim. Było to trochę ryzykowne: przecież w ten sposób opuszczali swego dotychczasowego mistrza, by bez żadnej protekcji, rekomendacji ani gwarancji pójść do kogoś obcego. Ale im wystarczyło jedno słowo Jana, a Jan pogodził się z ich odejściem, bo przecież utracił ich dla Mesjasza.
Jakże często dzisiaj Jezus przechodzi blisko nas, jak często mamy różne okazje, by się z Nim osobiście spotkać, a jednak brakuje nam tej odwagi i gotowości ryzyka, by pójść za Nim, by coś w swym życiu zmienić. Brakuje nam też zaufania do tych, którzy mówią o Jezusie. Dziś rolę św. Jana Chrzciciela, który wskazał i świadczył o Jezusie, pełni Kościół. Jego świadectwo jest w całej pełni wiarygodne i prawdziwe, ale jakby trochę mało przekonujące. Cóż, Kościół będzie pewnie musiał się trochę zastanowić, w czym jest za mało podobny do Jana Chrzciciela, ale to już inny temat.
Dalej wypadki potoczyły się z zadziwiającą prostotą, spokojem i zwyczajnością. Jezus ich zauważył, choć już wcześniej wszystko o nich wiedział, i spytał: Czego szukacie? Co jest waszym pragnieniem, celem w życiu? Och, jak bardzo by się przydało, by ktoś nam dzisiaj postawił takie pytania! Wszyscy przecież za czymś gonimy, gorączkowo zabiegamy o różne względy, latamy wręcz to za jednym, to za drugim, a tak rzadko wiemy, o co nam właściwie w życiu chodzi i czemu, lub komu, chcemy to życie poświęcić. Dlatego tyle w nas niepokoju i rozpaczy, bo nie widzimy celu i kierunku, który dałby nam nadzieję i poczucie, że życia nie marnujemy.
Odpowiedź uczniów była także prosta i zwyczajna: chcielibyśmy wiedzieć, gdzie mieszkasz. Bardzo skromny początek, jak na Kościół. Wielkie dzieła na ogół mają skromny początek. Bo wielkie dzieła nie zależą od człowieka, lecz od Boga, który wybiera sobie pokornych współpracowników. Nie robią oni szumu i zamieszania wokół swojej osoby, lecz cicho i wytrwale pracują na rzecz celu, który im przyświeca. Zapewne miejsce pobytu Jezusa było równie zwyczajne i skromne, jak całe to wydarzenie, ale w tym, co uczniowie tam zobaczyli, musiała być obecna jakaś prawda i autentyzm, skoro dali się jej porwać. Od tego momentu zaczęli zdobywać ludzi dla Jezusa.
Robili to w sposób niezwykle prosty. Mówili: znaleźliśmy Mesjasza! Chodź i zobacz, przekonaj się sam! Tylko tyle. Nie używali żadnych nadzwyczajnych argumentów, nie czynili obietnic, nie kreślili żadnych planów ani atrakcyjnych wizji, lecz tylko przyprowadzali uczniów do Jezusa. Resztę zostawiali Jemu. To była nadzwyczaj dobra i skuteczna metoda: pozostawić wszystko Jezusowi! Przecież Kościół to Jego dzieło, to Jego „interes”, więc komu będzie bardziej zależało, na powodzeniu i sukcesie? A z drugiej strony, któż lepiej potrafi zatroszczyć się o „ruch” w tym interesie, jak nie Jezus?
Ile razy Kościół się tą metodą posługiwał, tyle razy nie narzekał na brak wiernych. Kiedy zaś zbyt postawił na swój autorytet, na przywiązanie, na ziemskie wpływy, na władzę, koniunkturę itp. – tyle razy wpadał w tarapaty. Lekcja zawarta w tej ewangelii jest aktualna po dziś dzień. Warto ją sobie dobrze przyswoić. Ks. Mariusz Pohl

Ogłoszenia na II Niedzielę Zwykłą 18.01.2015

 1. Dziś przeżywamy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz rozpoczynamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Powyższe obchody uświadamiają nam obowiązek stałej troski o imigrantów i emigrantów, a także o jedność wyznawców Chrystusa.

2. Dziękujemy za przygotowanie kościoła do niedzieli. Bóg Zapłać.

3. Organizatorzy Rekolekcji z o. J. Bashaborą informują, że wejściówki na rekolekcje będą wydawane od środy do piątku w godz. 16:00 do 19:00 w salce nad zakrystią (w naszej parafii), lub w dniu rozpoczęcia Rekolekcji. Zabrać ze sobą koniecznie należy dowód wpłaty. Są jeszcze wolne miejsca. Telefon kontaktowy na plakacie.

4. Kancelaria parafialna na czas trwania kolędy czynna jest w soboty od 9:30 do 10:30.

5. W środę będziemy obchodzić Dzień Babci, a w czwartek – Dzień Dziadka. Kierując się wiarą, okazujmy im szacunek, wdzięczność i chętną pomoc. Swoimi modlitwami obejmijmy ich wszystkich, zarówno żyjących, jak i zmarłych

6. U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką. Do „Gościa Niedzielnego” dołączona jest pierwsza część filmu fabularnego o św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Równocześnie informujemy, że począwszy od obecnego numeru cena „Gościa Niedzielnego” wynosić będzie 5 zł.

7. Zapraszamy na Adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
 Porządek kolędy:
Niedziela 18 I - od godz. 15.00 – ul. Spółdzielcza 10
Poniedziałek 19 I - od godz. 16.00 – ul. Spółdzielcza 9
Wtorek 20 I od godz. 16.00  ul. Spółdzielcza 7
Środa  21 I - od godz. 16.00  ul. Spółdzielcza 5
Czwartek 22 I od godz. 16.00 – ul. Spółdzielcza 3
Piątek 23 I - od godz. 16.00 – ul. Kopernika 17
Sobota 24 I – od godz. 11:00 - ul. Kopernika 19 od godz. 15.00 ul. Kopernika 21.
Niedziela 25 I - od godz. 15.00 – ul. Kopernika 23.
Wszystkim Solenizantom, Jubilatom i tym, którzy obchodzą w tym tygodniu rocznice swoich urodzin, sakramentu małżeństwa życzymy obfitości łask płynących od Pana Boga w Trójcy Świętej Jedynego, miłych spotkań przy niedzielnym stole w gronie rodzinnym i przyjaciół, a Gościom życzymy ponadto szczęśliwego powrotu do miejsc swego zamieszkania.
 
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski

 

Ogłoszenia na II Niedzielę po Bożym Narodzeniu

1. Wspólne spotkanie opłatkowe i kolędowe Duszpasterskiej Rady Parafialnej, Stowarzyszenia Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika, Zespołu Caritas, Róż Żywego Różańca, Kręgu Biblijnego i Grupy Modlitewnej o. Pio odbędzie się 6 stycznia o godz. 15:00 w salce w kościele. Wszystkie wymienione grupy parafialne serdecznie na to spotkanie zapraszamy.
 
2. Dziękujemy za przygotowanie kościoła do niedzieli. Bóg Zapłać.
 
3. W przyszłą niedzielę będzie zbierana ofiara do puszki na cele budowlane. Za wszelkie złożone ofiary oraz za wszelką pomoc i okazaną życzliwość składamy serdeczne Bóg zapłać! Słowa szczególnego podziękowania i wdzięczności wyrażamy wobec tych, którzy składanymi przez siebie ofiarami wspierają dzieło budowy naszego kościoła i domu parafialnego. Dziękujemy również tym, którzy zbierają ofiary odwiedzając domy i mieszkania, wpłacają na konto przez stałe zlecenie jak również którzy zbierają ofiary do puszki w drugie niedziele miesiąca. Niech dobry Bóg Wasz trud i ofiarność wynagrodzi licznymi łaskami i hojnym błogosławieństwem.
 
4. Kancelaria parafialna na czas trwania kolędy czynna jest w soboty od 9:30 do 10:30.
 
5. Caritas naszej Diecezji informuje, że rozpoczyna kolejną edycje Programu Pomocy Żywnościowej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Osoba, która chce skorzystać z pomocy żywnościowej zobowiązana jest do przedstawienia Parafialnemu Caritas skierowania z Mopsu.
 
 6. We wtorek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto Trzech Króli. Msze św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu każdy z wierzących jest zobowiązany do uczestnictwa w Eucharystii. Po Mszach św. poświęcimy kredę i kadzidło i złoto.
Również we wtorek już po raz trzeci, w samo południe, wyruszy ulicami naszego miasta ORSZAK TRZECH KRÓLI. Orszak wyruszy sprzed kościoła Ducha Świętego i przejdzie ulicami Piłsudskiego, Mickiewicza, 3-go Maja, Ordona i zakończy w parku miejskim przy muszli koncertowej. W trakcie przemarszu śpiewać będziemy kolędy i pastorałki, jak i odbędą się sceny ukazujące pragnienie spotkania Mędrców z Nowonarodzonym. Mędrcy do naszego miasta przybędą na koniach. Między innymi w postacie biblijne wcielą się przedstawiciele władz samorządowych. Po złożeniu darów Świętej Rodzinie w betlejemskiej szopce odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. W czasie koncertu będzie również ciepły posiłek. Włączmy się i my do uczestnictwa przybywając jako pasterze bądź aniołowie, jako królowie z koroną na głowie lub Bożego rycerza. Radośnie witajmy Tego, który przyszedł nas zbawić. 
 
7. Porządek kolędy:
Niedziela 4 I - od godz. 15:00 – I ks. ul. Łódzka I od 1 – 17.
                     - od godz. 15:00 - II ks. ul. Łódzka II.
 
Poniedziałek 5 I - od godz. 16.00 – I ks. ul. Kwiatowa nr parzyste od początku ulicy
                            - od godz. 16.00 – II ks. ul. Kwiatowa nr nieparzyste od początku ulicy
 
Wtorek 6 I    - Kolędy nie ma
 
Środa 7 I      - od godz. 16.00 – I ks. ul. Wiejska numery nieparzyste od początku ulicy
                     - od godz. 16.00 – II ks. ul. Wiejska numery nieparzyste od końca ulicy
 
Czwartek 8 I - od godz. 16.00 – I ks. ul. Wiejska numery parzyste od początku ulicy
                   - od godz. 16.00 – II ks. ul. Wiejska numery parzyste od końca ulicy
 
Piątek 9 I   - od godz. 16.00 – I ks. ul. Słowiańska 24, 26, 28
       - od godz. 16.00 II ks. – ul. Słowiańska 18, 20, 22
 
Sobota 10 I - od godz. 11:00 I ks. – ul. Słowiańska 10.
                  - od godz. 14:00 ul. Słowiańska 4
                 - od godz. 11:00 II ks. – ul. Słowiańska 16, 14.
                - od godz. 14:00 ul. Słowiańska 6
 
Niedziela 11 I - od godz. 15.00 – I ks. ul. Słowiańska 8A
                        - od godz. 15.00 – II ks. ul. Słowiańska 8B
 
Planowany porządek kolędy:
 
Poniedziałek 12 I - od godz. 16.00 – I ks. ul. Słowiańska 12.
         - od godz. 16.00  - II ks. Plac Młyński ul. Młyńska i Niecała
                                    (od początku numerów).
 
Wtorek 13 I - od godz. 16.00  I ks. - ul. Armii Krajowej 71 a, b, c.
                    - od godz. 16.00  II ks. - ul. Armii Krajowej 71 f, e, d.
 
Środa  14 I  - od godz. 16.00  I ks. - ul. Armii Krajowej 69
                  (obok elewatora i przy rondzie), 67, 65, 63, 61, 59.
                        - od godz. 16.00  II ks. - ul. Armii Krajowej 31 do 57.
 
Czwartek 15 I - od godz. 16.00 – I ks. ul. Poniatowskiego 1, ul. Armii Kraj. 21 – 23
                        - od godz. 16.00 - II ks. ul. Poniatowskiego 2a, ul. Armii Kraj. 27 – 25
 
Piątek 16 I      - od godz. 16.00 – I ks. - ul. Artyleryjska nr parzyste
                        - od godz. 16.00 – II ks. ul. Artyleryjska nr nieparzyste
 
Sobota 17 I    - od godz. 11:00 I ks. – ul. Matusewicz nr nieparzyste
                         oraz ul. Słowiańska 31.
- od godz. 11:00 II ks. – ul. Matusewicz nr parzyste oraz ul. Moniuszki
- godz. 15:00 I ks. ul. Pomorska nry parzyste
godz. 15:00 II ks. ul. Pomorska nry nieparzyste
 
Niedziela 18 I - od godz. 15.00 – I ks. ul. Spółdzielcza 10a
- od godz. 15.00 – II ks. ul. Spółdzielcza 10b
 
Razem z nowonarodzonym Jezusem i Matką Bożą życzymy wszystkim wielu łask od Dzieciątka Jezus. Za wstawiennictwem Świętego Krzysztofa, polecamy opiece Solenizantów i Jubilatów nadchodzących dni.
 
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik  Wikariusz – ks. Gracjan Ostrowski