Parafia pw. św. Krzysztofa w Szczecinku

ul. Pomorska 43, 78-400 Szczecinek
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. + 48 500 218 081
tel. + 48 668 151 396

 


 

100806
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiac
Poprzedni miesiac
Wszystkie
33
192
398
55825
225
3507
100806
Visitors Counter

Ogłoszenia parafialne – XXII niedziela zwykła - 31.08.2014r.

1. Witamy bardzo serdecznie w naszej Parafii nowego wikariusza neoprezbitera ks. Gracjana Ostrowskiego, który pochodzi z Miastka; życzymy owocnej pracy duszpasterskiej i wszelkiego Bożego błogosławieństwa.
2. Dzisiaj o godz. 13:00 rozpocznie się X Festyn Parafialny. Czeka nas wiele atrakcji muzycznych, widowiskowych, kulinarnych. Z cegiełek do wygrania m.in.: zmywarka, ekspres do kawy, kuchenka indukcyjna i wiele innych cennych nagród.  Serdecznie Zapraszamy.
3. Uczniów i nauczycieli STO oraz dzieci ze szkoły SP6 klasy 0 – 3 zapraszamy na Inaugurację Nowego Roku Szkolnego w poniedziałek (1.09) o godz. 9:00, o godz. 10:00 Nowy Rok Szkolny rozpoczną dzieci z SP 6 kl. 4 – 6.
Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna rozpocznie Nowy Rok Szkolny we czwartek na Mszy św. o godz. 17:30.
4. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla uczennic i uczniów szkół podstawowych, a przede wszystkim z klas pierwszych, odbędzie się w przyszłą niedzielę, dnia 7 września, na Mszy św. o godz. 12:00.
5. W tym tygodniu liturgicznie przypadają: I czwartek, I piątek, I sobota miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo w czwartek i piątek o godz. 17:00., a w sobotę o godz. 9:00. Okazja do spowiedzi codziennie od 17:00.
6.  Comiesięczne odwiedziny chorych naszej parafii 5 września.
7. Polecamy do nabycia Gościa Niedzielnego, w którym możemy przeczytać o tym, czy wojna może być sprawiedliwa i jakie jest stanowisko Kościoła w tej kwestii?
8. Ministrantów oraz chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami zapraszamy na zbiórkę w sobotę (6.09.) o godz. 10:00.
9. Schola dziecięca ma swoje spotkania w sobotę o 11:00.
10. Erem w sobotę o godz. 12:00. Zapraszamy.
11. Zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu w każdą środę od 19:00 do 20:00 oraz w piątki od godz. 15:00 do wieczornego nabożeństwa.
12. Dziękujemy:
* paniom za przygotowanie kościoła do niedzielnej liturgii;
* Mirosławie Nocek, Danieli Pawlak, Jerzemu Jabłonowskiemu, Romanowi Skóra, Cezaremu i Maćkowi Chylińskim, Cezaremu Białko, za prace wykonane w domu parafialnym.
* za ofiary składane na cele parafialne. Bóg Zapłać.
13. Mieszkańcy Marcelina, którzy chcą spotkać się w sprawie remontu kapliczki proszeni są o przybycie pod kapliczkę w poniedziałek na godz. 18:00.
14. W sobotę, 20 września, w Skrzatuszu odbędzie się DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODYCH. Młodzież naszej Parafii zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu, na które organizujemy wspólny wyjazd autokarem. Informacje dotyczące programu czuwania młodzieży będą zamieszczone na parafialnej stronie internetowej oraz u Ks. Gracjana. Zapisy w zakrystii oraz u katechetów.
15. 21 września odbędzie się DIECEZJALNY ODPUST W SKRZATUSZU. Tegoroczne uroczystości połączone są z Jubileuszem 25-lecia koronacji Piety Skrzatuskiej Papieskimi koronami. W nawiązaniu  do zaproszenia jakie kieruje do nas ks. bp Ordynariusz, organizujemy również wyjazd autokarem na te uroczystości. Zapisy od przyszłej niedzieli na stoliku przy stopniu komunijnym. Koszt wyjazdu – 20 zł. Zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce!
16. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę dwutygodniową do Grecji w terminie 14.09 – 26.09.2014 roku. Szczegóły na stronie internetowej i w Zakrystii.
 
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik

XXII Niedziela Zwykła 31.08.2014r.

Z Ewangelii św. Mateusza
Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie. Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Mt 16,21-27
 

Wziąć krzyż

 Jest to bezpośrednia kontynuacja Ewangelii sprzed tygodnia czyli owej sceny ze św. Piotrem i jego wyznaniem wiary w Jezusa. Piotr – tak przed chwilą wywyższony, błogosławiony, awansowany na opokę i fundament Kościoła, teraz nagle zostaje surowo skarcony i przywołany do porządku. Co spowodowało tę niespodziewaną i skrajną reakcję Jezusa?

 Cofnijmy się do kontekstu: po raz pierwszy ktoś z uczniów wyraźnie stwierdził boskość Jezusa, Jego mesjańską misję. Jezus skorzystał z tej okazji, aby ukazać swoje posłannictwo i zadania we właściwym świetle, tzn. nie jako działalność polityczną, wyzwoleńczą – Żydzi spodziewali się bowiem, że Mesjasz w pierwszym rzędzie wyzwoli ich spod okupacji rzymskiej – lecz jako ogólnoludzkie wyzwolenie każdego człowieka spod władzy grzechu i śmierci. Jezus nie chciał uczestniczyć w sporze o ziemskie panowanie, nie chciał nikomu dawać ani legitymizować władzy, nie chciał też opowiadać się po stronie żadnego stronnictwa czy państwa, gdyż to oznaczałoby zwrócenie się przeciwko wszystkim pozostałym. Jezus przyszedł tylko po to, aby uwolnić nas wszystkich z sideł nienawiści, egoizmu, pożądania i tylu innych wad. To nie dokonuje się siłą oręża, partyjnych wpływów, popularności czy tanich obietnic. Zwycięstwo człowieka nad złem może dokonać się tylko w pełnej wolności – siłą ducha, siłą miłości i dobra.

 I po to właśnie przyszedł Jezus: aby pokazać, jak się to robi, aby przypomnieć człowiekowi, że Bóg go nie opuścił, że go kocha i w tej miłości jest gotów zaangażować się aż do końca – płacąc cenę najwyższą. I stąd te trudne słowa o krzyżu – znaku miłości Boga do człowieka. Wziąć swój krzyż – to znaczy: przyjąć tę miłość Boga, zaufać Bogu, że chce naszego dobra, nawet wtedy, gdy przyjdzie nam znosić cierpienie.

 I tego właśnie nie mógł zrozumieć i zaakceptować Piotr: czy musi być ten krzyż? Niech nie przychodzi on nigdy na Ciebie ani na mnie! Och, chyba doskonale rozumiemy Piotra. Ileż to razy modliliśmy się w ten sposób. Ba, nawet sam Chrystus w chwili samotności i trwogi w Ogrójcu, wypowiedział tę samą prośbę. Wypowiedział ją, ponieważ doświadczył tego samego, czego my doświadczamy. Dlatego też potrafi nas zrozumieć i współczuć nam. Ale też chce nam pokazać, jaka jest prawdziwa natura i gdzie leży źródło naszej słabości. Jest to sposób myślenia obcy Bogu, na wzór tego świata czyli zgodnie z ułudami i kłamstwami, które podsuwa nam szatan.

 Żeby skutecznie i raz na zawsze zdemaskować i rozproszyć te złudzenia, Jezus zwraca się do Piotra w taki zdecydowany i szorstki sposób. Bo z kłamstwem i ułudami grzechu nie wolno paktować. Trzeba rozprawiać się z nimi radykalnie i krótko! Jakakolwiek próba dialogu zawsze kończy się dla człowieka klęską i grzechem. A największą pokusą i kłamstwem szatana, jest przeświadczenie, że ludzkie życie jest czymś całkowicie naszym, że możemy nim dowolnie dysponować, że nie ma żadnych ograniczeń i człowiek może robić co tylko chce. Za wszelką cenę korzystaj z życia! Boga nie ma! Nie przejmuj się śmiercią, nie myśl o niej, tylko o rozkoszach, które oferuje ci świat. Oto są podszepty szatana.

 A na to Jezus ostrzega z troską: A co dasz za swoją duszę? Ile za nią zapłacisz? Czy starczy ci bogactw całego świata, aby kupić sobie wstęp do wieczności? A Ja ci to daje za darmo. Tylko Mi zaufaj – a jeśli trzeba, weź swój krzyż...  Ks. Mariusz Pohl
 

 

XXI Niedziela Zwykła 24.08.2014r.

Z Ewangelii św. Mateusza
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem. (Mt 16,13-20)
 
Tyś jest Mesjasz...
Jest to kluczowy moment w dziejach Jezusa – i w dziejach Kościoła, pomimo, że formalnie jeszcze on wtedy nie istniał. Co szczególnego się wtedy wydarzyło i dlaczego to wydarzenie jest takie ważne?
Otóż od tego momentu misja Jezusa na ziemi została oficjalnie potwierdzona, uznana i przyjęta przez człowieka. W imieniu ludzkości aktu tego dokonał Szymon Apostoł, odtąd nazwany przez Jezusa Piotrem – Opoką. To ciekawe, jak konsekwentny potrafi być Pan Bóg i jak liczy się z człowiekiem, z jego wolnością i zdaniem. Nie chce mu niczego narzucać na siłę, nie chce niczego robić bez nas albo poza nami. Bóg czeka na naszą zgodę, na współpracę i pomoc człowieka.
I w tym właśnie momencie Jezus zapytał człowieka – w osobach swoich uczniów, czy są gotowi na tę współpracę, czy są gotowi dać z siebie wiarę. Bo bez wiary, czyli bez uznania bóstwa Jezusa, a co za tym idzie, bez zaufania i bez posłuszeństwa Jezusowi, zbawienie byłoby niemożliwe. I dlatego tak istotna była odpowiedź na pytanie: ‘„Za kogo wy Mnie uważacie?”
Jezus poprzedził to pytanie pewnym sondażem: „Co inni sądzą o Mnie?” Odpowiedzi były przeróżne i najdziwniejsze. Wszystkie miały w sobie jakiś element lub posmak sensacji i nadziei na jeszcze więcej. Albowiem postacie Jana Chrzciciela, Eliasza, Jeremiasza, kojarzyły się Żydom z obietnicą wyzwoleńczego działania Boga, karania pogan i wywyższenia Izraela. Żydzi bardzo mocno utożsamiali zbawienie z życiem doczesnym, z ziemskim panowaniem i szczęściem. Były to jednak oczekiwania fałszywe, niezgodne z planem Boga i dlatego na takich nadziejach Jezus nie mógł budować swojej misji.
I dlatego taka radość, wręcz entuzjazm Jezusa, gdy usłyszał odpowiedź Szymona: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego!” To jest odpowiedź wiary. To nie ludzkie kalkulacje i oczekiwania ją zrodziły, lecz zaufanie do Boga, przeświadczenie o Jego miłości, wierności obietnicom i o związku Jezusa z Bogiem. Właśnie taka wiara była Jezusowi potrzebna: osobista, wolna od przesądów, plotek i politykierskiej interesowności. Dopiero taka wiara może być podstawą życia Kościoła.
I faktycznie: tę wiarę, wiarę św. Piotra, uczynił Jezus fundamentem Kościoła. Kościół po dziś dzień polega na tym wyznaniu i wciąż do niego się odwołuje. Zwłaszcza, że niejednokrotnie zjawiali się w historii ludzie, którzy na temat Jezusa snuli najróżniejsze i najdziwaczniejsze teorie. Kościół jednak woli odpowiedź Piotra, bo tylko ona została potwierdzona przez Jezusa. Zarazem Jezus wyniósł Piotra do rangi fundamentu Kościoła. Bez Piotra i jego wiary nie ma Kościoła. Sam Jezus tak chciał.
I chciał jeszcze więcej: żeby nasza współczesna wiara wyrastała z wiary Piotra, ale w sposób żywy i autentyczny, a nie tylko odtwórczy. Nie wystarczy zatem odwołać się tylko do Piotrowego wyznania – czynimy to wszak w czasie każdej mszy, ale jak mechanicznie i bezmyślnie nieraz! Musimy przyjąć świadectwo Piotrowe, zdając sobie jednak sprawę, że to sam Bóg będzie Źródłem i Dawcą naszej wiary. To musi być nasza osobista decyzja, wypływająca z żywego doświadczenia Boga, z modlitwy, z wewnętrznej więzi z Nim, a nie tylko rutynowe powtarzanie, co inni sądzą o Jezusie. Wiara ojców musi być co prawda dla nas wskazówką, ale nie może wyręczyć i zastąpić naszej osobistej wiary. Albowiem Bóg nie ma wnuków – ma tylko dzieci. Dzieci które w Niego wierzą i ufają Mu bezgranicznie. Czy zaliczam się do nich?   ks. Mariusz Pohl

XXI Niedziela Zwykła 24.08.2014r. Ogłoszenia

1. Za tydzień – w niedzielę 31 sierpnia o godz. 13:00 rozpocznie się X Festyn Parafialny. Czeka nas wiele atrakcji muzycznych, widowiskowych, kulinarnych. Do wygrania  m.in.: ……
W sobotę o 15:00 rozpocznie się budowanie stoisk, rozstawianie namiotów, zwożenie stołów i ław – dlatego też zwracamy się również o pomoc do tworzenie zaplecza festynowego.
2. W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in. płyta mp3, na której jest pierwsza część Dzienniczka św. Siostry Faustyny.
3.  We wtorek przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej. Msze św. o godz. 9:00.,  i 17:30.
4. W piątek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. To wspomnienie ukazuje nam, do czego może prowadzić wierność prawdzie. Święty Jan pozostał wierny Chrystusowi do końca, aż do śmierci.
5. W tym tygodniu patronują nam:
* w środę – święta Monika, matka św. Augustyna
* w czwartek – święty Augustyn, syn św. Moniki, biskup i doktor Kościoła
6. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie wakacji w piątki od g.15:00 do wieczornego Nabożeństwa.
7. Dziękujemy:
* paniom za przygotowanie kościoła do niedzielnej liturgii;
* Jerzemu Plichcie, Zdzisławowi Dłużakowi, Mieczysławowi Daszkiewiczowi, Włodzimierzowi Bancerowi, Cezaremu Białko, Konradowi Mrozowskiemu za prace wykonane w domu parafialnym.
* za ofiary składane na cele parafialne. Bóg Zapłać.
8. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę dwutygodniową do Grecji w terminie 14.09 – 26.09.2014 roku. Szczegóły na stronie internetowej i w Zakrystii.
9. W poniedziałek będzie podana data spotkania przed pielgrzymką do Grecji.
Serdecznie witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej wszystkich gości przybyłych na wakacyjny wypoczynek do rodzin. Życzymy Wam dużo słońca, życzliwości, miłego pobytu i udanego wypoczynku oraz zapraszamy do udziału w życiu religijnym parafii.
Proboszcz  - ks. Bogusław Matusik

Pielgrzymka po Grecji - śladami św. Pawła

 
                    GRECJA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

  Belgrad – Riwiera Olimpijska – Filippi – Kavala – Veria

Saloniki – Dolina Tembi - Meteory – Delfy – Ateny

Korynt – Mykeny – Epidavros – Nafplio – Tolo

Olimpia - Patras – Rejs po Adriatyku – Altotting

 

 DZIEŃ 1: WYJAZD Z POLSKI

 Wyjazd o godz. 4:00 ze Szczecinka. Przejazd przez Polskę, Czechy, Węgry.

 Przyjazd na nocleg tranzytowy w okolice Budapesztu, nocleg.

 DZIEŃ 2: BELGRAD

 Śniadanie, przejazd do Belgradu. Spacer po mieście. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

 DZIEŃ 3: RIWIERA OLIMPIJSKA 

Śniadanie. Przejazd przez Serbię, Macedonię do Grecji. Przyjazd w godzinach popołudniowych na Riwierę Olimpijską. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek po podróży. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ4: FILIPPI – KAVALA

Rano po śniadaniu udamy się do Filippi, byłym przodującym miastem Macedonii, kolonią rzymską oraz miejscem w którym Św. Paweł głosił Ewangelię. Zwiedzanie teatru, Via Egnatia, Agory starożytnego rynku, ruin Bazyliki oraz miejsca chrztu Lidii nad rzeką Angista. Msza Święta. Następnie wrócimy się do Kavali,  gdzie Św. Paweł po raz pierwszy postawił stopę na kontynencie europejskim. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: VERIA – SALONIKI

Msza Święta. Śniadanie. Przejazd do Verii – gdzie przez długi czas przebywał św. Paweł. Po południu zwiedzanie zabytków Salonik, w tym: Bazyliki Agia Sofia, Rotundy, Kościoła Św. Demetriusza oraz Łuku Galeriusza, pochodzących z czasów Imperium Rzymskiego. Powrót na obiadokolację oraz nocleg na Riwierę Olimpijską.

DZIEŃ 6: DOLINA TEMBI – METEORY

Msza Święta. Po śniadaniu przejazd malowniczą doliną Tembi, zwiedzanie Meteorów słynnych "wiszących" klasztorów, na szczytach niedostępnych niegdyś skał, które obecnie zaliczane są do STU CUDÓW ŚWIATA. Kontakt z życiem klasztornym mnichów. Następnie przejazd na obiadokolację i nocleg do Delf.

DZIEŃ 7: DELFY – ATENY – WIECZÓR GRECKI 

Msza Święta. Po śniadaniu zwiedzanie Delf - najsłynniejszej wyroczni świata starożytnego. Pozostałości pełnej gracji Tolos. "Oczyszczenie" w Źródle Kastylijskim. Przejście Świętą Drogą. Czas na zdjęcia przy "pępku" Omfalos (mitologicznym centrum świata). Poza tym można zobaczyć Mur poligonalny,słynną Gazetę Delficką, tajemniczy labirynt pytyjski, teatr antyczny, stadion z II w n.e. i Świątynię Apollona.Następnie przejazd do Aten. Obiadokolacja. Wieczór grecki w tawernie na Place (starej dzielnicy pod Akropolem) wraz z programem artystycznym. Nocleg w Atenach.

DZIEŃ 8: ATENY

Msza Święta. Po śniadaniu zwiedzanie, z przewodnikiem, Aten. Objazd miasta: Plac Konstytucji, Parlament,   Grób Nieznanego Żołnierza ze zmianą warty, Świątynia Zeusa, Stadion Olimpijski. Zwiedzanie antycznych budowli na Akropolu: Propyleje, Świątynia Nike, Partenon, Erechtejon. Następnie zwiedzanie Agory, Wzgórza Aeropag – na  którym Św. Paweł z Tarsu po wygłoszeniu kazania zyskał swojego pierwszego nawróconego Dionizego Areopagitę, późniejszego biskupa i patrona Aten. Czas wolny na zakupy. Obiadokolacja, nocleg w Atenach.

DZIEŃ 9: KANAŁ KORYNCKI – KORYNT – MYKENY – EPIDAVROS – NAFPLIO – TOLO 

Msza Święta. Po śniadaniu wyjazd na Płw. Peloponez. Postój przy Kan. Korynckim, łączącym M. Egejskie z M. Jońskim i w Koryncie – miejscu pobytu i nauczania Św. Pawła. W programie ponadto zwiedzanie: Myken (słynne mury cyklopie, Lwia Brama, cytadela, groby szybowe i kopułowy Grób Agamemnona), Epidavros (najlepiej zachowany, czynny antyczny teatr grecki z niezwykłą akustyką), Nafplio (spacer po zabytkowym centrum, twierdza Palamidi i Burdzi).Przejazd do malowniczo położonej miejscowości - Tolo. Obiadokolacja oraz nocleg w Tolo.

DZIEŃ 10: OLIMPIA – PATRAS

Msza Święta. Po śniadaniu przejazd do Olimpii – zwiedzanie pierwszego stadionu, terenu archeologicznego, w tym: prytanejonu, gimnazjonu, palesqtry, pracowni Fidiasza, świątyni Zeusa z ogniem olimpijskim, świątyni Hery. Następnie przejazd do miasta Patras, trzeciego co do wielkości miasta Grecji. Tutaj został pochowany Św. Andrzej  a w Bazylice przechowywana jest czaszka oraz fragment jego krzyża. Obiadokolacja. Wieczorem zaokrętowanie na statek i rejs z Patras do Ancony.

DZIEŃ 11: REJS PO ADRIATYKU

Śniadanie. Rejs statkiem po Adriatyku. Przypłynięcie do Ancony. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 12: ALTOTTING

Śniadanie. Przejazd przez Włochy, Austrię do Niemiec do Altotting. Znajduje się tutaj największe niemieckie sanktuarium. Cudowna figura Matki Bożej z Altötting liczy 65 cm wysokości i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na rękach. W kaplicy znajdują się również 24 urny z sercami władców bawarskich, którzy zapisali w testamencie swe serca Maryi jako dowód wielkiej czci do Niej. Msza Święta. Droga powrotna do Polski.

DZIEŃ 13: PRZYJAZD DO POLSKI

Planowany przyjazd do Szczecinka w godzinach rannych. Zakończenie Pielgrzymki.

Termin: 14.09. – 26.09.2014

Cena: 1.300 zł + 380 €

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

> przejazd autokarem zachodnim (klimatyzacja, toaleta, video lub DVD, cafe bar);

> noclegi w hotelach **/*** z łazienkami;

> śniadania i obiadokolacje według programu;

> rejs statkiem Patras – Ancona: kabiny 4-osobowe z łazienkami (wewnętrzne);

> ubezpieczenie KL i NNW;

> opieka pilota.

PŁATNE DODATKOWO: 

> Bilety wstępu + przewodnicy miejscowi + wieczór grecki w tawernie + wjazdy do miast trzeba przeznaczyć około 90 €.

        !!! UWAGA !!!

 każdy uczestnik musi posiadać dowód osobisty lub paszport

 ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.

 ZAPISY w Zakrystii Szczegóły telefon.: 500 218 081


WAŻNE: Jest jeszcze 4 wolne miejsca.

 
P.U.T. "EURO-TOURS"
T. Prądzyński, M. Zwoliński, D. Kosik s.c.
al. 3 Maja 7, 76-200 Słupsk,
NIP: 839-30-42-530
tel. (59) 842 98 73
fax (59) 841 48 81
kom. 603 405 207
http://www.eurotours.pl